Turmalín
Tvrdost turmalínu: 7-7,5 (Mohsova stupnice)
Hustota turmalínu: 2,82-3,90 g/cm³
Index lomu turmalínu: 1,603-1,675
Turmalín je jeden z nejoblíbenějších drahokamů, mimo jiné i pro širokou škálu barev, ve kterých se vyskytuje – od modrého turmalínu přes zelený, růžový, rubelit, až po černý turmalín.
Tradičně se tento kámen spojuje s osmým výročím svatby, případně se zelené turmalíny využívají jako náhrada smaragdu.
Z hlediska spirituality je to významný kámen zejména pro lidi narozené do znamení Vah. Ve védské astrologii je spojován s planetami Saturn a Merkur. Tradiční hinduismus zase připisuje turmalínu schopnost napomoct při nacházení energetické rovnováhy v těle. Západní astrologie pak spolu s opálem určuje turmalín jako ochranný kámen pro ty z nás, kteří se narodili v říjnu.
Zelený turmalín (verdelit) – Této odrůdě se přisuzuje spojení se srdeční čakrou, její aktivizace a vyrovávání. Dále má podporovat sílu, vitalitu a vytrvalost. Nachází se zejména v Brazílii, USA, Rusku, Afghanistánu, Pákistánu, Indii, na Srí Lance, v Česku a Japonsku, ale i spoustě dalších zemí. Rodiče jistě potěší, že by prý měl zklidňovat velmi aktivní děti.
Modrý turmalín (indigolit) – Vzácný a pohltivý indigolit se vyskytuje v odstínech od světlých až oceánský tmavé s lehkým nádechem zelené. V této kategorii se samozřejmě setkáme i se slavnými a oslnivě výraznými paraíba turmalíny. Již svou barvou navozuje pocity klidu, je tudíž taky kamenem vyrovnání se s minulostí, a ajurvéda ho spojuje s krční čakrou a čakrou třetího oka.
Růžový turmalín – Této odrůdě turmalínu dominuje Venuše. Měl by aktivovat a vyrovnávat srdeční čakru a korunní čakru, ale také působí pozitivně na přilehlé orgány, jako jsou plíce a srdce.
Červený turmalín – Krvavý až ohnivý kámen. Červeně zbarvená odrůda turmalínu představuje konkurenci mnoha oblíbeným červeným kamenům, jako jsou rubíny nebo granáty. Podle pověstí jde o detoxikační kámen pro krevní oběh a cévy, ale také játra a slezinu.
Rubelit – Vysoce ceněná odrůda turmalínu, která je známá svým tmavě červenorůžovým až růžovofialovým odstínem. Pro netrénované oko je snadno zaměnitelný s rubínem. Narozdíl od červených turmalínů si za všech okolností drží sytou barvu.
Melounový turmalín (watermelon) – Další vzácný a jedinečný přírůstek v rodině turmalínů vykazuje zelenou a růžovou barvu s malou bílou oblastí předělu. V certifikátech drahokamů je často označován jako dvoubarevný turmalín nebo tříbarevný turmalín. Tento rozmanitý turmalín aktivuje a vyrovnává srdeční čakru. Jedná se však pouze o jeden z druhů tzv. bi-color turmalínů - barevný přechod existuje snad mezi všemi zbarveními turmalínu.
Žlutý turmalín – Také kanárský turmalín. Tato zářivě žlutě zbarvená odrůda se někdy může pochlubit až zlatavými odlesky. Podle védské astrologie lze žlutý turmalín nosit k získání výhod planety Jupiter. Přisuzuje se mu vliv na posílení trávicího zdraví a imunitního systému nositele.
Chrom turmalín – Tento na chrom bohatý, zářivě zelený turmalín je poměrně ceněný. Krom estetického užití se mu přisuzuje velký uzemňující význam, který můžeme reflektovat ve vztahu ke svým přátelům a rodině, stejně jako sám k sobě.
Černý turmalín – Poloprůsvitná až neprůhledná odrůda turmalínu, která se vyskytuje v různých načernalých odstínech. Jedná se o nejběžnější druh turmalínu, a to buď jako dravit nebo skoryl.
Spirituálně je mu přisuzováno propojení s metafyzickými dimenzemi bytí a síla odrážet negativní energie a psychické výpady, a má aktivovat a vyrovnávat kořenovou čakru.