Měření velikosti

 

Pokud neznáte svou velikost prstenu, nejste si jí jistí, nebo chcete prsten někomu darovat, jsou následující řádky psané pro Vás. Měly by sloužit jako stručný průvodce výběrem velikosti.

 

  1. Měření u odborníka

Pokud máte možnost sjednat si ve studiu schůzku, případně zajít k jinému šperkaři, výsledek měření bude určitě díky k tomu určeným nástrojům nejpřesnější.

V takovém případě můžete přijít jak s prstenem, tak bez něj – měřidly je možné změřit jak velikost prstenu samotného, tak i obvod Vašeho prstu.

 

  2. Domácí měření

Pokud je setkání s odborníkem mimo Vaše časové možnosti, je několik způsobů, jak velikost prstenu určit v pohodlí domova nebo kdekoliv se právě nacházíte.

Cílem obou z následujících způsobí je získat hodnotu vnitřního obvodu prstenu, což je i normovaná velikost (tedy 52 mm = EU velikost 52), podle které si zde na stránkách v e-shopu můžete vybrat velikost.

 

Měření bez prstenu

V tomto případě je nejlepší vybrat si pevný, neelastický, avšak ohebný materiál, jako je zubní nit, páska vystřihnutá z papíru nebo klasický provázek.

Ujistěte se, že prsty nejsou nateklé a už nějakou dobu jste v místnosti při pokojové teplotě – velikost prstu se totiž může výrazně měnit v závislosti na vnějším prostředí. Pokud si nejste jistí, doporučujeme změřit prst třikrát až čtyřikrát během dne.

Zvolený měřící materiál si potom obtočte kolem prstu, na kterém chcete šperk nosit. Důležité je přitom myslet na kloub, přes který budete prsten přetahovat – v praxi se nám osvědčilo měřit velikost právě u kloubu prstu.

Místo, na kterém se měřící materiál setkává ze dvou stran, si označte výraznou barvou a následně porovnejte s pravítkem. Vyšel Vám vnitřní obvod prstenu v milimetrech, což je i normovaná velikost, podle níž si můžete vybrat v e-shopu zde na stránkách z rozklikávacího seznamu svou objednávku.

 

Je-li Vám k dispozici prsten, o kterém víte, že Vám nebo obdarovávané osobě sedí, přiložte prsten na papír na rovné podložce a ostrým hrotem tužky obkreslete vnitřní obvod prstenu. Následně pravítkem změříte průměr – je potřeba dbát přitom na to, abyste změřili i milimetry.

Získané číslo v milimetrech pak vynásobíte číslem π, tedy 3,14, a získáte tak vnitřní obvod v milimetrech, tedy i normovanou velikost.

Pokud Vám vyjde velikost např. 53,40, doporučujeme zvolit menší velikost.

 

Pokud by se stalo, že Vám i tak prsten nebude sedět, není čeho se bát – úprava velikosti je bezplatná do 60 dnů od vystavení faktury.

 

 

Péče o šperky

Ačkoliv šperky jsou dozajista doplňkem, který má dělat radost a podtrhnout Vaši osobnost, a jsou tedy určeny i pro každodenní nošení, je důležité o ně řádně pečovat, aby svůj účel plnily co nejlépe a vy jste se co nejdéle vyhnuli placení za opravy.

 

Nevystavujte své šperky extrémním teplotám a zabraňte styku se silnými čistícími prostředky.

Stejně tak je vhodné se při nošení šperku vyvarovat nárazům. Vyvarujte se kontaktu s tvrdými a drsnými předměty.

Prsteny silně doporučujeme odložit a uschovat před vstupem do bazénu – při kontaktu s chlorem se poškozuje celá řada materiálů, včetně drahých kamenů. Stříbro se může poškodit i při styku s mořskou vodou.

Nicméně i pokud se šperky takto poškodí, není důvod se obávat – následnou úpravu šperku pro Vás rádi zajistíme podle přiloženého ceníku.

 

Pro domácí čištění šperků můžete zvolit čistý a měkký hadřík, který najdete přiložený ve své objednávce, a kterým snadno odstraníte zbytky potu, organických sloučenin nebo kosmetických přípravků.

V případě, že si zakoupíte třeba v drogerii prostředek pro čištění šperků, dbejte na uvedené informace – zda je přípravek vhodný pro daný kov i kámen.

 

Zlato je sice chemicky velmi odolné, ale při kontaktu s chlorem se mohou některé stopové prvky i u vysokokarátového zlata s chlorem mísit a celkově tak poškodit kvalitu šperku. Nevhodné pro kontakt se zlatem jsou tak bazény, ale i mnoho domácích čističů.

Pokud se ve zlatě objeví skvrny, většinou jde právě o reakce dalších prvků, nikoliv zlata. Můžete je odstraňovat v lázni z k tomu určených přípravků a pomocí jemných hadříků nebo velmi měkkého kartáčku.

Stejným způsobem můžete vyčistit i bílé zlato a růžové zlato.

 

Stříbro může v některých případech začít černat. Je to přirozená vlastnost tohoto prvku – při kontaktu se vzduchem a některým složením potu se na něm může vytvářet tenká oxidační vrstva. Ta lze snadno vyčistit na to určeným hadříkem a specializovanými čističi, které lze zakoupit i v drogerii. POZOR, pokud jsou ve šperku zasazené kameny nebo perly, mohly by se tímto způsobem poškodit, doporučujeme proto si domluvit čištění, které pro Vás rádi provedeme.

 

Stříbro pozlacené žlutým nebo růžovým zlatem je pokovováno tenkou vrstvou materiálu, který se po nějaké době snadno ošoupe. Za poplatek z našeho ceníku pro Vás však zajistíme opětovné pozlacení. Do tří měsíců od zakoupení šperku Vám však opětovné pozlacení zajistíme v ceně Vašeho nákupu. Pokud dochází k poškození tohoto pokovení dříve, je to dáno chybou třetí strany při nesprávném namíchání pokovovací lázně, což bohužel nejsme schopni ovlivnit.

Pokud se na pozlaceném šperku objeví černé skvrny, můžete na něj použít stejný čistič, jako u stříbra, ale bez hadříku, abyste nepoškodili i povrchovou vrstvu.

 

 

Záruční a pozáruční servis

V ceně Vašeho nákupu Vám nabízíme v rámci záručního servisu i úpravu velikosti prstene do 60 dnů od zakoupení zdarma a taktéž zdarma do 3 měsíců přezlacení šperku.

 

Dále nad rámec záručního servisu jsme schopni k našim šperkům zajistit následující:

doplnění chybějící náušnice do páru

čištění nebo obnovu šperku

oprava přetrženého řetízku či jeho úprava

náprava zdeformovaného prstenu

úprava velikosti prstenu po více než 60 dnech od zakoupení

výměna zničeného zapínání náušnic a řetízků

opětovné zafasování kamene

 

Orientační cenu konkrétního úkonu v rámci pozáručního servisu Vám rádi sdělíme e-mailem. Cena se liší v závislosti na druhu a velikosti šperku. Kontaktujte nás na e-mailové adrese mariakobelova@yahoo.com