V kolekci Euphoria se designérka a šperkařka Maria Kobelova zabývá euforií, poukazuje na její jednotlivé typy a zdůrazňuje jejich vzácnost. Euforie je součástí každého z nás a má mnoho podob. Dosažení bodu štěstí! Štěstí a pocit duševního uspokojení, pocit rovnováhy i silného a prudkého uvolnění.

Co je euforie? Jaký má význam v našem životě? Co je její součástí a poutem, které nás k ní přitahuje? Autorka prostřednictvím kolekce představuje čtyři pohledy štěstí, které zároveň vyjadřuje a zaznamenává v křivkách, objemu, tvarové harmonie a prostřednictvím použitých kamenů. Cílem její tvorby bylo zachytit a vyjádřit pocit euforie a pokusit se přiblížit k tomuto citovému rozpoložení – kouzlu.

Tvarové řešení prstenů, náhrdelníků, náramků či náušnic ze stříbra, doplněných kameny, je v kolekci definováno čtyřmi typy euforií:

🍀 Životní euforie

Nese v sobě spokojenost se sebou samým, určitý úspěch, uznání nebo žití samotné. Připomíná cukroví, je sladká a barevná. Je zhmotněna v podobě stříbrných šperků s kameny a jejich barevných kombinacích symbolizujících právě cukroví a úspěch.

🍀 Párty euforie

Tyto šperky v objemové organice tvaru reflektují proudící tok myšlenek daného momentu euforie. Podobá se létání v oblacích a probouzí naše černé duše, které jsou také naší součástí, ačkoliv mohou být v některých případech dlouhodobě životně zamčené. Představují únik před realitou, touhu po uvolnění a prožitku jedinečných momentů. Objevíme ji v podobě stříbrných klenotů doplněných přírodním černým diamantem. Tedy černou duší.

🍀 Euforie lásky

Ukrývá vnitřní spokojenost a rovnováhu. Připomíná pocit létání – jednou je nahoře, jednou dole. Nachází se nejen na povrchu, ale ukrývá spoustu pocitů uvnitř a propojuje je v objemu. V kolekci ji reflektují stříbrné šperky doplněné čirým diamantem coby ekvivalentem čistoty a nevinnosti.

🍀 Sexuální euforie

Sexuální euforie, orgasmus, vrchol fyzického štěstí a únik ze všedního dne. Jeden a tisíc proudů pocitů, uvolnění, uspokojení. Touha a její přitažlivost v křehkém tvarosloví křivek na pohled příjemných pro oko i duši. To jsou šperky doplněné českým červeným granátem, jenž se významově přibližuje pročištění krve.

mariakobelova_sperk designblok (1).png

Fotograf: Vojtěch Veškrna 

Šperk: Maria Kobelova 

Model: Petra Koubková 

Oděv: Daniela Peskova 

MUA: Petra Břenková 

Video: Matěj Macháček

designblok logo 2020.jpg